Vegantoit koertele ja kassidele? – Hea ja tervem valik

Vegantoit koertele ja kassidele

Koerte ja kasside vegantoitumist on uuritud rohkem kui esialgu arvata võiks. Kui kriitikute meelest ei ole vegandieedi eelised looma tervise seisukohalt veel piisava edumaaga tõestatud või vajavad veelgi täpsemaid meetodeid, siis võttes arvesse lemmikloomatööstuse suurust, sellele kuluvate ressursside hulka ja põllumajandusloomade heaolu, on praeguseks läbi viidud uuringute julgust andvad tulemused juba piisavaks argumendiks, miks eelistada taimset toitu ka  lemmikloomade puhul.

Koerad: kaks sel aastal avaldatud uurimust

2022. aasta suvel ajakirjas Research in Veterinary Science avaldatud Guelphi Ülikooli teadlaste läbi viidud ja üle 1400 Põhja-Ameerika koera hõlmava uurimusega järeldati, et vegandieedil koerad elasid keskmiselt 18 kuud kauem kui nende lihatoidulised liigikaaslased. 

Täistaimsel toidul olevate koerte omanikud raporteerisid veidi enam (4,2%) rasvunud loomi võrreldes lihatoiduliste koerte omanikega (3,4%), kuid hambahaigusi põdevate hulk oli mõlemas grupis sama: 19%.

Täistaimsel toidul koerte puhul teavitati lihatoiduliste koertega võrreldes vähem erinevatest tervisehädadest, sealhulgas dermatopaatia (vastavalt 19% vs 20%), endokrinopaatia (1,5% vs 2,4%), seedetrakti ja maksa haigused (7,8% vs 15%), neuroloogilised haigused (3% vs 4,3%), silmahaigused (6,8% vs 10%) ning neeruhaigused (0% vs 1.8%).

2022. aasta aprillis maailma juhtivas vaba ligipääsuga üldise teaduse ajakirjas PloS One avaldatud eelretsenseeritud laialdases uuringus uuriti üle 2500 koera kolmes toitumisgrupis: tavalisel lihapõhisel, toorel lihal ja vegandieedil peetavad loomad. Uuringu viis koos kolleegidega läbi Andrew Knight, kes on Winchesteri ülikooli professor ja koduloomade vegandieetide ekspert.

See uuring ei põhinenud vaid koeraomanike arvamustel, vaid uuris ka objektiivsemaid andmeid nagu kas koer tarbib ravimeid ning kas viimase aasta jooksul külastati ebaharilikult palju loomaarsti. Tavalisel lihapõhisel dieedil loomad näitasid halvimaid tulemusi, kuid toore lihaga toidetud koerad olid marginaalselt tervemad (samas olid need koerad keskmiselt ka märkimisväärselt nooremad, mis andis neile tervise-eelise). Lisaks näitavad uuringud, et toores lihatoit on palju rohkem saastunud patogeensete bakterite ja parasiitidega ning on suurem oht toitumisvaeguste tekkeks. 

Lisaks võeti arvesse veterinaaride hinnanguid koera tervisele ning uuriti 22 kõige sagedamini koeri kimbutavate tervisehäirete kohta. Tervisehäirete all kannatanud koerte protsent nimetatud  toitumisrühmades oli järgnev: tavalisel lihatoidul 49%, toorel lihal 43% ja vegantoidul 36%.

Uurimus järeldas, et koertele on parim läbimõeldud toitaineterikas vegandieet. 

Kuidas on lugu kassidega?

Prof Knighti sõnul on kasside puhul  tegemist samade bioloogiliste põhiprintsiipidega nagu koertegi puhul: toitumine peab pakkuma kõiki piisavalt biosaadavaid-seeditavaid aineid ja toit peab olema loomale maitsev. Kui looma toit täidab kõiki neid tingimusi, siis peaks loom sellest toitudes ka hästi elama. Laialdased kasside uuringud seda ka kinnitavad. 

2021. aastal avaldatud uurimus, mis hõlmas 1325 kassi, näitas, et vegandieedil kassid ei olnud oma lihal põhineval dieedil olevate liigikaaslastega võrreldes mitte ainult sama terved, vaid tervemad, kui asi puudutas nende seedimist, maksa ja kehakaalu. Samuti raporteerisid nende omanikud suurema tõenäosusega, et kassid on väga hea tervise juures. 

Just kasside puhul tekitab tihtipeale küsimusi tauriin, mida kassid vajavad, kuid mida looduslikest taimsetes allikatest ei saa. Prof Knight selgitab oma intervjuus Vegan FTA-le: „Unustatakse, et lihapõhises dieedis sisalduv tauriin on töötlemisega väga lagunenud. Kõrged temperatuurid, rõhk ja keemiline töötlemine lõhustavad hapraid vitamiine ja aminohappeid nagu tauriin. Seetõttu peab sünteetilistest allikatest saadud tauriini lihal põhinevasse töödeldud toitu juurde lisama. Samu sünteetilisi allikaid kasutatakse vegan lemmikloomatoidus koos muude vajalike toitainetega.”

Lisaks leiti 2021. aastal ajakirjas PloS One avaldatud uurimuses, et nii kassidele kui koertele maitses vegantoit sama palju kui lihast valmistatud toit.

Lemmikloomatoidu kvaliteet

2021. aastal avaldati prof Knighti juhtimisel veel üks uurimus ja sellega vaadeldi kümmet ettevõtet, mis tootsid vegetaarset, vegan või peamiselt taimset lemmikloomatoitu, ning 19 liha baasil toitu valmistavat tootjat. Uuriti toidu koostist, koostisosade hanget, sellele järgnevat kvaliteedikontrolli, transpordi- ja tarnemeetodeid. Uuring leidis, et enamikus tootmise etappides olid kõigil üldiselt head standardid, kuid taimsetel tootjatel olid need veidi paremad. 


Eesti turul võid täisväärtusliku ja tasakaalustatud lemmikloomatoidu jaoks julgesti VegPetsi poole pöörduda.

Jaga uudist